הקלה בכאב על ידי החזקת אצבעות

הקלה על כאב בעזרת האצבעותכאבים יכולים להיות תוצאה של מצבים רבים. הם יכולים להופיע כאשר עושים תנועה לא נכונה, הם יכולים להופיע כאשר מקבלים מכה חזקה, הם יכולים להופיע כתוצאה ממחלה וכיוצא באלה. מנגנון הכאב, שנועד גם לסייע בזיהוי של מצבים מסוכנים והימנעות מהם עשוי לא פעם להיות מתעתע.

מחקר חדש, שמראה כיצד ניתן לתעתע בגוף על מנת שיחוש כאב ללא סיבה ממשית מלמד עובדה מעניינת לא פחות. העובדה היא שניתן לחוש הקלה בכאב בצורה פשוטה להפליא – החזקת האצבעות בהצלבה.

בשורות הבאות נלמד על המחקר שגילה את התגלית המעניינת ונראה מדוע מדובר בהרבה יותר מסתם קוריוז מעניין.

לתמרן את מנגנון הכאב

לפני שנתאר בקצרה את המחקר שגילה כיצד החזקת האצבעות בהצלבה יכול לאפשר הרגעה של כאבים, ראוי לתת מעט רקע מקדים.

מחקרים רבים מגלים לנו שמנגנון הכאב הרבה יותר מורכב ממה שנדמה. לכאב יש היבט סובייקטיבי ומעורב כאן גם עניין של פרשנות. יותר מכך, בדומה לעובדה שניתן לתמרן את המוח ואת מנגנון הראייה ולגרום לאמונה בדבר מה לא נכון (כפי שקורה במופעי קסמים, למשל), כך ניתן גם לתמרן את מנגנון התחושה הגופנית.

אם טובלים אצבע בכוס מים קרים, למשל, ולאחר מכן טובלים אותה בכוס מים פושרים, הרי שהתחושה היא שהמים הרבה יותר חמים מכפי שהם באמת. על בסיס הרעיון הזה בוצע המחקר ונמצאה המסקנה המפתיעה.

הניסוי והטעיית המוח

המחקר האמור בוצע באוניברסיטה ידועה בלונדון (UCL) כאשר בראש צוות החוקרים עמד הפרופסור פטריק הגארד. על מנת שלא לחשוף את הנבדקים לכאב אמיתי ועל מנת שלא להעמיד אותם בסיכון לנזק ממשי בוצע הליך מיוחד.

בהליך זה חושפים את אצבעות היד לחום ולקור לסירוגין. חשוב לציין שלא מדובר ברמות קיצוניות של חום וקור. אצבע אחת נחשפת לקור, זו שלידה לחום וזאת באופן שמבלבל את המוח וגורם לתחושה כואבת.

הניסוי תוכנן כך שלמרות שלנבדק לא צפוי כל נזק או כאב אמיתי, הרי שהתחושה תהיה של צריבה או להט משמעותי. לאחר שהנבדק מדווח על אי נוחות רבה בודקים את ההשפעה של הצלבת האצבעות. ההשלכות של צעד פשוט כזה היו דרמטיות. הכאב פחת במידה ניכרת, ולמעשה הפסיק להיות לגורם של אי נוחות משמעותי.

במה זה יכול להועיל?

לכאורה, הניסוי יכול היה להיות קוריוז ותו לא, אלא אם כן מבינים את המשמעות הרחבה יותר של הממצאים. אנשים רבים סובלים בימינו ממחלות וממגוון מצבים רפואיים הכוללים כאב. רבים מהם סובלים ממצב של כאב כרוני, כאב שלא ניתן למצוא לו תרופה או מענה מלאים, בלי לגרום לתופעות לוואי ולעיתים גם ללא הפחתה משמעותית של התחושה הכואבת.

המחקר מראה שפעולה פשוטה, שלא יכולה לגרום לתופעות לוואי ושניתן לבצע אותה ללא כל קושי, בכל מקום ובכל זמן יכולה לבלבל את מנגנון הכאב. זה יכול להועיל באין ספור מצבים ולאין ספור חולים.

דרוש מחקר נוסף

לפני שנסיים חשוב להזכיר כמה דברים חשובים. לדברי החוקרים, עורכי הניסוי, המסקנה המרכזית היא שניתן לבלבל את מנגנון הכאב באמצעות שינוי היחס בין איברים שונים בגוף. לא מדובר רק על ההשפעה של פעולה כגון הצלבת האצבעות. סביר להניח שבהמשך יתגלו דרכים נוספות שיוכלו לבלבל את מנגנון הכאב תוך ביצוע תנועות שונות בגוף.

חשוב גם להבין שהשפעת הצלבת האצבעות נבדקה על תחושת הטעיה של כאב ולא על כאב ממשי. לכן, דרושים עוד מחקרים נוספים לפני שניתן יהיה לתרגם את התוצאות לטיפול בחולים ובכאבים ממשיים.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן