דלקת קרום הלב – פריקרדיטיס

דלקת קרום הלב, המכונה גם פריקרדיטיס, היא סיבה מוכרת לכאבי חזה קשים ולשינויים הנראים בדיקת אק"ג. הגורמים לדלקת קרום הלב רבים, וכוללים זיהומים ויראליים, זיהומים חידקיים, דלקת לאחר אוטם וגורמים נוספים.

הדלקת גורמת לכאב עז בחזה שמקרין לאזור הכתף, ובנוסף עלולה להוביל להצטברות נוזלים בקרום הלב ולהיפרטרופיה שלו. פעמים רבות, הדלקת בקרום הלב מתבטאת על ידי בצקות בריאות ומיימת, ובכך מפריעה גם לתהליך הנשימה.

קרום הלב ותפקידיו

קרום הלב (הפריקרדיום) הוא שק שעוטף את הלב ובכך שומר עליו ומספק לו הגנה. הפריקרדיום מורכב משתי שכבות, האחת צמודה אל הלב והשניה חיצונית יותר ומקיפה אותה. במקרים שונים, עלול להיגרם זיהום בין שתי השכבות האלה ולגרום לדלקת בקרום הלב.

גורמים לדלקת קרום הלב

דלקת קרום הלב עלולה להיגרם לאחר כל פגיעה בקרום שחושפת אותו לזיהומים ופתוגנים שונים. אחת הסיבות השכיחות לדלקת קרום הלב היא אוטם בשריר הלב, שכתוצאה מחסימת כלי הדם מצטברים נוזל ותאי דלקת בתוך קרום הלב. גם ניתוחי לב עלולים לגרום להתפתחות הדלקת, בגלל חיתוך קרום הלב ופגיעה בו.

כמו כן, זיהומים חיידקיים, נגיפיים ופטריתיים עלולים לגרום להתפתחות דלקת, ואחד הנגיפים הנפוצים שעושים זאת הוא נגיף ה-HIV. מלבד זאת, גידולים וגרורות עלולים לפרוץ אל קרום הלב, לפגוע בו ולגרום לדלקת, וכן מחלות אוטואימוניות כמו דלקת פרקים ראומטית ולופוס.

מחלות מטבוליות שונות, כמו אי ספיקת כליות הגורמת להצטברות חומצה אורית, וכן תת פעילות של בלוטת התריס עלולות גם כן לגרום לדלקת בקרום הלב. לעתים רחוקות, הגורם יכול לבוא מתופעות לוואי של תרופות כמו פניטואין, הידרליזין פרוקאינאמיד. תרופות אלו עלולות ליצור דלקת בתוך שק הלב ולגרום לפריקרדיטיס.

התחושה בזמן דלקת בקרום הלב

בזמן דלקת בקרום הלב, התלונה הנפוצה ביותר היא כאב בחזה – מדובר בכאב חד מאוד שיכול להופיע באופן פתאומי, ומקרין לכיוון הגב, הצוואר והיד. לעתים, הכאב מחמיר בזמן נשימות עמוקות ובדרך כלל הוא מחמיר בזמן שכיבה ומופחת כאשר נשענים קדימה.

למיקום הדלקת על קרום הלב יש חשיבות גדולה באופי הכאב, ובמקרים של זיהום בסמוך לריאות ולפלאורה הכאב מחמיר במהלך הנשימה ועלול אף להוביל לקוצר נשימה. במקרים שהזיהום ממוקם ליד הוושט, הכאב עלול להחמיר בהתאמה בזמן הבליעה והשימוש בוושט.

אבחון דלקת בקרום הלב

לאבחנת פריקרדיטיס משתמשים בכלים הקבועים המשמשים לאבחנת כאבים בחזה – בדיקת אק"ג להערכת תפקוד הלב, צילום חזה לשלילת בעיות חזה אחרות, כמו גידולים ממאירים, ובדיקת אקו לב או אולטרסאונד להערכה מקיפה יותר על תפקודו האנטומי והפיזיולוגי של הלב. בנוסף, כדאי תמיד לבצע בדיקת דם לבדיקת תפקודי הכליה, הערכה לגבי זיהומים ומחלות ממאירות של הדם.

טיפול בדלקת קרום הלב

על מנת לטפל בדלקת בקרום הלב משתמשים בדרך כלל בתרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידיות (NSAID) במטרה להפחית את התהליך הדלקתי ולהקל על הגודש בתוך שק הלב. תרופות כמו איבופרופן (אדוויל, נורופן), עוזרות להקלה על הגודש הדלקתי ועל הצטברות הנוזלים ולהרגעת הכאב. במקרים קשים יותר, ניתן להשתמש באופן קצר טווח בתרופות להקלה על הכאב כמו ויקודין או אוקסיקודון.

כאשר מדובר במקרים חוזרים של דלקת בקרום הלב, ניתן להשתמש בטיפול סטרואידי כמו פרדניזון, שמפחית בצורה דרמטית את הדלקת אך במקביל גורם לתופעות לוואי קשות ולכן לא מומלץ לטיפול ארוך טווח.

לפעמים, הטיפול התרופתי לא מספיק להקלה על הדלקת בקרום הלב, ואז יש צורך בביצוע פרוצדורות חודרניות כמו ניקוז הנוזל או ניתוח להסרת הפריקרדיום או לתיקון הצלקת.

ראו גם:

היפרווטילציה – נשימת יתר

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן