דלקות בברכיים

אחת הסיבות הנפוצות לכאב ברכיים הוא דלקת. הדלקת נוצרת באופן טבעי מספר ימים לאחר פגיעה במרכיבים השונים של הברך, וגורמת לנפיחות, אדמומיות וכאב רב.

לדוגמא, לאחר פגיעה ברצועות, תאי דלקת מגיעים לאזור וגורמים לסימנים המדוברים. אחת הבעיות הגדולות עם דלקת בברך, היא שקשה מאוד להיפטר ממנה, ולאחר הופעת הדלקת תהליך ההחלמה הוא ממושך מאוד ומלווה בכאב רב.

גורמים לדלקות ברכיים

הגורמים לדלקת בברך הם רבים, וכאמור, כל פגיעה באחד ממרכיבי הברך גורם להופעת דלקת. הסיבה הנפוצה ביותר להתפתחות דלקת בברך היא פציעה של רצועת הברך (Patellar Ligament), המאפיינת בעיקר ספורטאים.

לאחר אימון מאומץ, או תקופה ארוכה של פעילות ללא מנוחה, סיבי הרצועה נקרעים קלות ונגרמת דלקת קשה. הרצועה המדוברת, נמצאת מעל פיקת הברך ומעורבת בתנועות רבות, ולכן קשה מאוד לשמור עליה ולמנוע דלקת.

כמו כן, עלולה להיווצר דלקת גם ברצועות אחרות כמו הרצועה הצידית, הפנימית והרצועה הצולבת. כמו כן, דלקת בברך עלולה להיגרם גם על רקע שחיקת סחוס, האופיינית למבוגרים.

סוג נוסף של דלקת נקרא בורסיטיס, או בשפת העם "מים בברך". מדובר בתהליך זיהומי של חלקה הפנימי של הברך, הגורם להתפתחות זיהום וכתוצאה הופעת דלקת. גם כאן מדובר בדלקת קשה הנובעת מפעילות גופנית ומוקלת לאחר מנוחה.

קיימות סיבות נוספות להתפתחות דלקת שאינן קשורות לפעילות גופנית, כמו לדוגמא דלקת פרקים ראומטית. מדובר במחלה אוטואימונית הגורמת להתפתחות דלקת במפרקים, ועלולה לגרום לכאב רב בברך. דלקת פרקים ראומטית נפוצה בעיקר אצל נשים, ואינה ניתנת לריפוי.

בגילאים מבוגרים, דלקת בברך עלולה להתפתח גם על רקע שיגדון (Gout) – זוהי מחלה הגורמת לדלקת על רקע הצטברות חומצה אורית במפרקים. כתוצאה מהדלקת, נגרם כאב רב המוקל על ידי טיפול מתאים.

סימנים שונים לדלקת בברך

סימן ההיכר החשוב ביותר של דלקת בברך הוא כמובן כאב רב, המתגבר בזמן הפעלת המפרק. כמו כן, ייתכן ותופיע רגישות באזור, שעלול להתנפח ולהפוך לנוקשה. במקרים רבים הברך חלשה מאוד, ועלולה להיגרם חוסר יציבות, ועל כן חשוב מאוד לנוח בזמן הדלקת.

מי עלול לפתח דלקת בברך?

באופן כללי, כל אדם שעוסק בספורט ובעיקר חיילים מכירים את התחושה של כאב ברכיים שלא עובר אחרי זמן רב. שכיחות הופעת הדלקת מתגברת כאשר מדובר באנשים עם משקל עודף או נטייה לדלקות. כמו כן, חוסר גמישות ושרירי רגליים חלשים עלולים גם כן להעלות את הסיכון להתפתחות דלקת, וככל שעולים בגיל, כך עולים הסיכויים לפתח בעיות שאינן על רקע פעילות גופנית (שחיקת סחוס, גאוט וכו').

טיפול בדלקת בברך

הטיפול בדלקת בברך מתחלק לטיפול תרופתי להקלה על הדלקת וטיפולים אחרים להקלה על הכאב וזירוז ההחלמה. כמו כן, חשוב לזכור שהברך היא איבר הנמצא בסיכון גבוה מאוד להתפתחות דלקת, במיוחד אם מדובר בספורטאים, ולכן חשוב למנוע ככל שניתן את הופעת הדלקת בברך.

טיפול תרופתי

קיימות בשוק תרופות שונות להקלה על הכאב והפחתת הדלקת. התרופה הנפוצה ביותר היא מריחת משחות אנטי דלקתיות כמו וולטרן, שעוזר מאוד להפחית את התגובה הדלקתית באזור ולהפחתת הכאב. במקרים קשים, ניתן לנטול דרך הפה תרופות כמו אטופן, שמספקות תגובה אנטי דלקתית סיסטמית. כמו כן, אצל ספורטאים מקובל להזריק לאזור הדלקתי חומרים שונים כמו קורטיזון שמזרזים באופן משמעותי את תהליך ההחלמה.

פיזיותרפיה

טיפול פיזיותרפי עוזר לחיזוק השרירים ומשפר את יציבות המפרק ואת תפקודו. ובכך, ניתן למנוע פציעות עתידיות ולזרז את תהליך ההחלמה.

מניעת דלקת

החלק החשוב ביותר בטיפול בדלקת הוא מניעתה, ובאמצעות דרכים פשוטות ניתן למנוע את הופעת הדלקת. לדוגמא, חימום הכולל מתיחות לפני אימון ושימוש בתחבושת אלסטית, יכולים לעזור במניעת הדלקת וכן להקל על התאוששות הגוף מהאימון.

אולי יעניין אותך גם:

דלקת מפרקים שגרונית – כל שבאמת צריך לדעת על הדלקת נפוצה

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן