דורבן ברגל – כאבי רגליים

תלונה נפוצה מאוד הגורמת לכאב עז בכף הרגל היא דורבן – יצירה של בליטה גרמית הלוחצת על רקמות רכות וגורמת לכאב בלתי נסבל.

הסיבות להתפתחות דורבן אינן ברורות, אך קיימת נטייה לייחס את הסיבה לכך לפעילות ספורטיבית מאומצת ולתדירות אימונים גבוהה שבאים כתוספת לבעיה מכנית בכף הרגל.

איך נוצר דורבן ברגל?

הדורבן נוצר לאחר שחיקה ממושכת של רצועות כף הרגל והתפתחות של רקמה צלקתית באזור. הרצועה הפלנטרית היא אחת הרצועות החשובות ברגל, ומשתתפת באופן פעיל בתהליך ההליכה והריצה.

אימונים ממושכים, מבנה אנטומי בעייתי או שימוש בנעליים לא מתאימות גורמים לשחיקה מוגברת של הרצועה ולהתפתחות של דלקת. בתהליך ההחלמה של הדלקת נוצרת רקמה צלקתית קשה הגורמת ללחץ על רקמות אחרות בכף הרגל – זהו הדורבן.

כמו כן, קיימים מקרים בהם הדורבן נגרם על ידי התפתחות בלתי תקינה של רצועות אחרות או רקמת עצם, הלוחצת על הרקמות וגורמת לכאב. רקמת העצם מתפתחת גם כן על רקע פעילות גופנית וגורמי סיכון אחרים, וגורמת לכאבים עזים וממושכים.

למכניקה של פעולת הריצה ולסוג הנעליים בו משתמשים חשיבות רבה בהערכת הסיכויים לפתח דורבן. ריצה לא נכונה, או שימוש בנעליים לא מתאימות גורמים לתפקוד יתר של הרצועה הפלנטרית, ולסיכון גבוה יותר להתפתחות הדלקת.

על מנת להימנע מהופעת הדורבן, חשוב להשתמש בנעליים המתאימות למבנה האנטומי של כף הרגל (לפי צורת הקשתות) ולהקפיד על טכינקת ריצה נכונה. חשוב לזכור , שלא תמיד נעלי הספורט היקרות הן גם הנעליים המתאימות, ועל מנת לדעת באילו נעליים להשתמש, כדאי להתייעץ עם המוכרים בחניות המקצועיות.

כאב הנגרם מדורבן ברגל

דורבן ברגל גורם בדרך כלל לכאב בעקב, בחלקו המרכזי. הכאב הוא חד ושורף, וגורם לקושי רב ללכת ולבצע פעילויות גופניות אחרות. מדובר בכאב שמופיע בכל פעולה של כף הרגל, שבמקרים קשים גורם לכאב גם בלי קשר לפעולת ההליכה או הריצה.

קבוצות סיכון

עיקר האנשים שסובלים מדורבן בכף הרגל הם אנשים הסובלים מעודף משקל אך מבצעים פעילות גופנית מאומצת. בנוסף, אנשים שהעלו במשקלם לאחרונה (גם אם זה מסת שריר), נמצאים גם כן בסיכון מפני שכף הרגל עדיין לא רגילה לעומס הרב, ועלולה להתפתח דלקת שתוביל ליצירת הדורבן.

דורבן עלול להיווצר בכל שכבת גיל, החל מילדים ועד למבוגרים, ולכן חשוב להבחין בסימנים בשלב מוקדם, וזאת על מנת להקדים טיפול ולמנוע את החמרת התופעה.

טיפול בדורבן בכף הרגל

הטיפול בדורבן נעשה בהדרגה ומוביל להקלה משמעותית במצב, אך בדרך כלל לא גורם להחלמה סופית מהבעיה. באופן כללי, משתמשים במדרסים עם הגבהה, המקנים תמיכה לעקב ומונעים את החמרת המצב. השימוש במדרסים מאפשר לעזור לכף הרגל לעמוד בעומסים, ולמנוע את התפתחות הדלקת ואת יצירת הדורבן.

שימוש במדרסים הוא טיפול מתקדם ביותר, הניתן במקרים שהכאבים חמורים ביותר ולא מוקלים על ידי השיטות האחרות. תפקיד המדרסים הוא לספק תמיכה לרצועות ולקשת האורכית, וכיום זהו הטיפול המומלץ והמתקדם ביותר לבעיות של דורבן בכף הרגל.

כטיפול מוקדם יותר, במקרים שהכאב הוא קל ושאבחנת הדורבן נעשתה מוקדם, ניתן לעבור טיפול פיזיותרפי. באמצעות שיטות פיזיותרפיות שונות, ניתן לשפר את חוזק הרצועות וגמישותן, ובכך למנוע את הופעת התהליך הדלקתי ולהפחית את הסיכון להחמרת המצב. עיסוי של כף הרגל גם כן עשוי לשפר את ההרגשה, וזאת על ידי פיזור הדלקת והפגת הנפיחות.

כמו כן, כמו בכל מקרים של כאב, ניתן להשתמש בתרופות לשיכוך כאבים ללא מרשם רופא והפחתת הדלקת, כמו אטופן ואיבופרופן.

ראו גם:

טיפול תרופתי לשיכוך כאב בילדים ותינוקות

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן