כאבים עקב הלוקס ולגוס (בוהן קלובה)

ברגל של כולנו יש עצמות הבנויות בצורה של מעיין מסרק. חשוב להבין זאת כדי שיהיה קל לקלוט מהי בעצם הלוקס ולגוס, תופעה היוצרת בעיה אסתטית, אך חשוב מכך – גם כאבים. אז מה זה בעצם? זהו מצב שבו עצם המסרק המקושרת על הבוהן פונה לצד (הצד שפונה אל הגוף) כאשר בהמשך, ה"מסרק" פונה בצורה מעוותת לצד השני. התוצאה – נוצרת בליטה בכף הרגל, בליטה שאצל חלק מהאנשים יוצרת כאבים ואי נוחות ניכרים. תופעה זאת מכנה בשם בוהן קלובה ויש פתרונות שיכולים בהחלט להקל על הכאב. 

זו הגנטיקה, לא הנעליים אשמות 

בדרך כלל, בוהן קלובה זה לא תופעה מולדת. כלומר לא רואים תינוק שנולד ומופיע איזה שהוא עיוות בעצם או סטייה של הבוהן. זה גם לא בעיה שנגרמת בשל איזו חבלה. כיום, מאמינים שלא מדובר בשימוש בנעליים לא נכונות אלא בעיקר מרכיב גנטי. כלומר זה מצב שעובר מהורים לילדים והוא עשוי להופיע בהדרגה החל בגיל הנעורים או בגילאים מעט יותר מאוחרים.

עוד יש להוסיף כי אותו עיוות של העצם לא מפריע רק בחלק העליון של הרגל. לעיתים, כל המכניזם של הרגל, כל הדריכה מושפעים והדבר יוצר, מטבע הדברים, אי נוחות וכאבים. 

טיפול באמצעות סד

אחד הטיפולים הזמינים עבור אנשים הסובלים מהלוקס ולגוס הינו שימוש בסדים. את הסד יש להתאים למבנה כף הרגל, כאשר לא כל המטופלים חווים את אותה ההקלה. כדאי לזכור שיש שונות מרובה בין המטופלים, כאשר הדגש הוא על זווית ההטיה של הבוהן. על פי רוב, כאשר זווית ההטיה גדולה יותר, כך מדווחים האנשים על כאב חזק יותר. 

חשוב לציין כי מלבד טיפול באמצעות סד, יש להקפיד על נעילת נעליים נוחות. שימוש בנעלי עקב לא רק שאיננו רצוי הוא גם מאוד לא מומלץ. אפילו עקב נמוך יחסית מטיל עומס ניכר על האצבעות של הרגליים ואת עיקר העומס נושאת הבוהן. כשמוסיפים לכך את הליקוי האמור, מתקבלים כאבים. עדיף להשתמש בנעליים יותר רחבות כי נעל צרה נעשית צרה צרורה. 

טיפול באמצעות ניתוח

אם רמת הכאבים מאוד גדולה, אפילו בלתי נסבלת, סד בדרך כלל לא מהווה פתרון משביע רצון. מכיוון שזהו מצב כרוני, גם שימוש בתרופות נגד כאבים לא מתאים במיוחד, שכן זה לא פותר את הבעיה עצמה. במקרים כאלה, ניתן לטפל באמצעות ניתוח. רופאים מספרים כי יש מגוון סוגי ניתוחים אפשריים, כאשר עד כה היה מקובל מאוד ניתוח פתוח, שבו חושפים את העצם, מיישרים את העצם, לפעמים גם חותכים חלק מהעצם ואז מבצעים קיבוע.

עם זאת, פתרון שאפשרי בחלק מהמקרים בימינו נעשה בניתוח סגור. זה לא מתאים לכולם אבל כאשר כן – הטיפול יותר קל וגם ההחלמה הרבה יותר מהירה. יש לציין כי גם כאן יש צורך בקיבוע של העצם. חשוב לציין כי הניתוח נעשה בדרך כלל באשפוז יום ואין צורך בהרדמה כללית. מספר ימים נדרשים להחלמה ולאחר מכן אפשר לחזור לשגרה. 

טיפולים נוספים בבוהן קלובה

במידה והכאב הנובע מהבוהן הקלובה איננו גדול אך בכל זאת קיים ואם הסד איננו עוזר, ניתן לנסות להפחית את הכאב בשיטות נוספות. ישנם מטופלים המדווחים על שיפור בזכות שימוש מזדמן בתרופות נוגדות דלקת או טיפולים בחשמל. עיסויים מקומיים ואמבטיות חמות יכולות להועיל. גם פתרונות כדוגמת כירופרקטיקה או אקופונקטורה יכולים להועיל. יצוין כי הדברים הללו פחות יעילים כאשר זווית ההטיה של הבוהן רחבה מאוד ואז, יתכן כי לא יהיה מנוס מניתוח. 

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן