תרופות סבתא

בימים עברו, עוד לפני שהרפואה המודרנית נפוצה בעולם, היו משתמשים בני האדם בחומרים שהיו קיימים בסביבתם כדי לרפא מחלות, מכאובים או מצוקה נפשית.

תרבויות העולם העתיקות גילו למשל כי צמחי מרפא יכולים לעזור לבעיות עיכול, שקומפרס חם או קר מקל על כאבים שונים וששתייה או אכילה של מרכיבים מסוימים יחדיו עוזרת לגוף להתגבר על מחלות.

שיטות הטיפול המסורתיות הללו עברו מדוד לדור, וכיום הן מלוות אותנו לצד הרפואה המודרנית. המונח "תרופות סבתא" מעיד על כך ששיטות אלה אינן מודרניות, והיו בשימוש בעבר יותר מהיום.

בימינו, אדם שחש ברע מסיבה כלשהי, פונה בדרך כלל לרופא או לבית המרקחת במטרה למצוא את התרופה שתשכך את הכאב ותאפשר לו להמשיך לתפקד כרגיל.

במקרים שבהם לא נמצאה התרופה המתאימה, פונים רבים אל הרפואה הטבעית, למשל אל נטורופת או אל הרפואה הסינית, בכדי להתאים טיפול אלטרנטיבי לבעיה שהתעוררה. פעמים רבות, שילוב של תרופה רגילה יחד עם טיפול בלתי-קונבנציונאלי, מביאים לשיפור במצב המטופל.

לצד הטיפולים הרפואיים הניתנים על ידי רופאים (קונבנציונאליים או אלטרנטיביים), עדיין קיים שימוש נרחב בתרופות סבתא. גם אם נדמה שהעולם זנח לחלוטין את שיטות הריפוי הנושנות, עדיין ניתן למצוא הורים רבים שמטפלים בכאבי גרון של ילדיהם על ידי מתן תערובות שונות המבוססות על דבש, או אחרים המנסים למנוע הידבקות בכינים באמצעות חפיפת הראש בתמצית רוזמרין.

שיכוך כאב באמצעות תרופות סבתא

אחת התופעות העיקריות שעליהן מתלוננים אנשים, היא כאב. הרפואה מחלקת את תופעת הכאב לשני סוגים עיקריים: כאב חד, שהוא כאב נקודתי, כמו למשל כאבי מחזור, כאבי שיניים או כווייה, ולעומתו כאב כרוני, שהוא כאב ממושך יותר שעשוי לגרום לסבל במשך חודשים ואפילו שנים.

לעיתים, מקור הכאב איננו מזוהה באופן ודאי, אך הוא בכל זאת מציק מאוד ומוריד באופן דרסטי את איכות החיים של האדם הסובל ממנו. תרופות סבתא לטיפול בכאבים יכולות להיות יעילות במקרים רבים. לא תמיד הן יכולות לשכך את הכאב לגמרי, אך ניתן להגיע בעזרתן לשיפור משמעותי, גם אם זמני.

שתי דוגמאות בולטות לשימוש בתרופות סבתא לשיכוך או מניעת כאב

  • כאבי גב– טיפול טבעי בכאבי גב נעשה על ידי שילוב של עיסוי בשמנים עם פעילות גופנית מתאימה. בנוסף, כרית חימום עשויה להקל על כאבי גב תחתון ומנגד, קומפרס קר יכול להקל על כאב הנגרם משרירי צוואר תפוסים.
  • כאבי מחזור – להקלה על כאבים ותסמינים אחרים הקשורים לווסת הנשית, נהוג להכין תה מליסה או תה קמומיל. הרפואה הסינית ממליצה על תמצית מן הצמח דונג קוואי לשמירה על איזון הורמונלי אצל נשים, העשוי להקל על תסמיני הווסת. בנוסף, אמבט חם והליכה נחשבים גם הם לתרופות סבתא נגד כאבי מחזור.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן