מהי ציסטה על שם טרלוב?


ציסטה היא רקמה סגורה המקיפה ואוגרת בתוכה חומר, שעל פי רוב הינו נוזלי, אך יכול להיות גם גז, רקמה או מוגלה עם חיידקים. במקרה האחרון הציסטה תכונה "אבצס".

הציסטה נבדלת מסביבתה בכך שמהווה מבנה מוגדר של כמה שכבות תאים המסודרות שונה מן הרקמה הקרובה. היא יכולה להיות כמעט ולא נראית ואז מכונה "מיקרוציסט" או גדולה ובולטת ולכן תכונה "מאקרוציסט".

האם ציסטות עוברות בגנים?

חלק מהתסמונות הגנטיות מאופיינות בנוכחות ציסטות רבות במקומות ספציפיים בגוף. כך למשל כליות פוליציסטיות מתבטאות בציסטות רבות בכליות ובכבד.

תסמונת מולדת אחרת שאינה בעלת רקע גנטי חזק, הינה תסמונת השחלות הפוליציסטיות, הכוללת שחלות עם ריבוי זקיקים לא בשלים, שהמראה הסונוגרפי שלהן (באולטרסאונד) הינו של ציסטות. ציסטות יכולות להופיע במקומות שונים בגוף, כשבין הנפוצות הינן ציסטות כלייתיות, כבדיות, שחלתיות, ציסטות במפרקים, וציסטות מיוחדות באזור עמוד השדרה המכונות "ציסטות על שם טרלוב".

מדענים מצעו מספר תסמונות המקושרות עם ציסטה על שם טרלוב, כגון תסמונות המאופיינות במוטציות ברקמת החיבור, וכוללות: תסמונת מרפן, סינדרום אהלר-דנלוס וסינדרום לוייז-דייטס. תסמונות אלו נדירות יחסית, ושכיחות המחלה באוכלוסיה אינה גבוהה ועומדת על כחמישה אחוזים, עם יותר מקרים המדווחים בקרב נשים.

מהי ציסטה על שם טרלוב?

ציסטה על שם טרלוב היא ציסטה שמיקומה בשורשי העצבים שיוצאים מהחלק הגבי של חוט השדרה, אזור בו נמצאים קרומי המוח (menings). עצבים אלו כוללים בעיקרם סיבים האחראיים על תחושה. הציסטה נמצאת בשכבה העליונה של מעטפת העצב, וכולאת בתוכה נוזל ספינאלי (CSF) הממלא גם את חוט השדרה.

הציסטה עשויה ללחוץ על שורשי העצבים ולגרום לסימפטומים בהתאם למיקום בו נמצאת, כאשר באופן שכיח יותר הציסטות נמצאות באזורי הגב התחתון, אך יכולות להופיע לאורך כל עמוד השדרה. 

תסמיני ציסטה על שם טרלוב

לרוב ציסטה זו הינה ללא תסמינים, ומתגלית באופן אקראי בהדמיה. במקרים מסוימים, בשל מיקומה האסטרטגי באזור חוט השדרה, הציסטה עשויה לגרום לתסמינים, במיוחד אם מדובר בציסטה גדולה. תסמינים שדווחו בספרות הרפואית כוללים כאבים באזור הגב התחתוןכאבים בנרתיק או במפשעה, כאב בעמידה ובישיבה עד כדי המנעות ממצב ישיבה, הפרעה לתפקוד המיני וכאב בזמן יחסי מין, לחץ מקומי באזור הציסטה ודחיקה של עצם.

בנוסף, עשויה להתרחש גם חולשת גפיים תחתונות, בעיקר חולשת מתניים, גב תחתון וישבן. קיימים דיווחים גם על כאבי ראש.

כיצד מתבצעת האבחנה?

האבחנה של ציסטה על שם טרלוב מתבססת על הדמיית MRI. בדיקות להשלמת האבחנה עשויות לכלול גם בדיקת CT, או שימוש במיילוגרם שהינו צילום X-ray בטכניקה מסוימת הכוללת חומר ניגוד, ומסוגלות להציג היטב את זרימת הנוזל השדרתי באזור הציסטה.

מהו הטיפול?

ברוב המקרים, ציסטה על שם טרלוב אינה סימפטומטית או מסוכנת ועל כן  אין צורך לטפל בה. אם הציסטה מהווה מטרד וגורמת לתסמינים, כדוגמת אלו שתוארו לעיל, ניתן לטפל בה באופן פולשני. הטיפול הראשוני הינו זריקות לשיכוך כאב באזור חוט השדרה. טיפול זה אינו תמיד יעיל בהפגת הכאב.

אם התסמינים נמשכים, ניתן לבצע ניתוח נוירוכירורגי להקטנת הלחץ על העצבים באזור הציסטה. אזור חוט השדרה הינו אזור מסוכן לניתוחים, משום שאחראי על יכולות מוטוריות, תחושתיות ואוטונומיות. משום כך הניתוח מתבצע כאשר ישנו ניטור מתמיד על תפקודים אלו במטופל. המטופל לא יהיה תחת הרדמה כללית, וכך יהיה עירני ומסוגל  לשתף פעולה עם צוות הרופאים  לשם ניטורו.

דר' פרנק פייגנבאום

דר' פרנק פייגנבאום מומחה בינלאומי בתחום הטיפול בציסטות של עמוד השדרה, ובמיוחד מטפל בציסטות טרלובבארצות הברית ובמרכז איימיס בקפריסין. אלפי חולים הסובלים מהציסטה מטופלים תחת ידיו המקצועיות של דר' פרנק פייגנבאום.

כ-80% ממטופליו של ד"ר פייגנבאום מעידים שלאחר טיפולו הבעיה לא חזרה בניגוד לרוב.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן