אבחון טיפול ומניעה

כאב מדיאסטינלי

המדיאסטינום הוא החלל התחום בין שתי הריאות ומכיל את הלב, וכאב מדיאסטינלי קשור בדרך כלל לבעיות בלב או בכלי הדם הקשורים אליו.

הכאב המדיאסטינלי הוא כאב המתבטא במרכז החזה ויכול להופיע במגוון צורות: שורף או לוחץ, בפעימות או בצורה קבועה וממוקד או מפושט.

מלבד זאת, הכאב המדיאסטינלי נוטה להקרין לאזורי גוף אחרים, ובמיוחד לידיים, הצוואר והגב.

מה גורם לכאב מדיאסטינלי?

הכאב המדיאסטינלי נגרם בגלל שני מצבים עיקריים: פגיעה בלב ופגיעה במערכת העיכול. מקרים של פגיעה בריאות יתבטאו בדרך כלל ככאב בצידי החזה ולא במרכזו כפי שמתאפיין כאב מדיאסטינלי.

סיבות הקשורות ללב

הסיבות המדאיגות ביותר שגורמות לכאב מדיאסטינלי הן סיבות הקשורות ללב. ולכן, כל מקרה של כאב חזה בכלל וכאב מדיאסטינלי בפרט צריך לעבור בדיקת דם לאנזימי לב ובדיקת אק"ג, והמשך בירור בהתאם לתוצאות.

במקרה של כאב מדיאסטינלי שקשור ללב קיימת חשיבות אדירה לאבחנה זריזה וטיפול מהיר ולכן במקרים כאלה יש להגיע באופן מיידי לרופא או לחדר מיון.

סיבות הקשורות למערכת העיכול

סוג נוסף של בעיות העלול לגרום לכאב מדיאסטינלי הן בעיות במערכת העיכול. כזכור, הקיבה וחלקים נוספים של מערכת העיכול ממוקמים בחלקה העליון של הבטן, ופעמים רבות פתולוגיות באיברים אלה גורמות לכאב המוקרן לאזור החזה. ללא ספק, כאב מדיאסטינלי שנגרם על רקע פגיעה במערכת העיכול עדיפה בהרבה על כאב שנגרם כתוצאה מפגיעה בלב.

סיבות נוספות

קיימות מספר סיבות נוספות להופעת כאבים בחזה ביניהן בעיות בשריר ובשלד (שברים בצלעות, מתיחת שרירים), התקפי חרדה וגורמים נוספים. כמו כן, אסור לעולם לשלול שמדובר בבעיה ריאתית שמקרינה לאזור מרכז החזה.

בדיקות לבירור כאב מדיאסטינלי

על מנת להתקדם באבחנת הכאב המדיאסטינלי יש לבצע בדיקות. הדבר הראשון אותו רוצים לשלול הוא כמובן פגיעה בלב, ולאחר מכן מתקדמים לחיפוש גורמים נוספים לכאב.

צילום חזה – בדיקה זריזה ויעילה שבודקת את מצב הריאות והמראה הכללי של הלב. צילום חזה יעיל בעיקר על מנת לראות דלקות ריאות או מצבים ריאתיים אחרים.

Exit mobile version